STOWARZYSZENIE PRACA I ROZWÓJ

PROJEKTY ZREALIZOWANE PRZEZ STOWARZYSZENIE

 

 

LIPIEC 2020 – GRUDZIEŃ 2020

PROJEKT NOWA RZECZYWISTOŚĆ. NOWA INTEGRACJA.

Projekt dofinansowany ze środków Programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Stowarzyszenia Europa i My”.

Celem projektu było przede wszystkim przygotowanie członków lokalnej społeczności Gminy Baranów do korzystania z nowych technologii, na co dzień. Przystępując do realizacji projektu, mieliśmy świadomość, że w wyniku epidemii nastąpiło wykluczenie społeczne szczególnie wśród osób w wieku dojrzałym i starszych. Naszym zadaniem było zachęcić i udowodnić uczestnikom projektu, iż nowe technologie nie tylko pozwalają utrzymać więzi społeczne i rozwijać pasje, ale oszczędzają czas i dają możliwość załatwienia niemal wszystkich spraw zdalnie - bez konieczności narażania zdrowia, co było i jest szczególnie ważne dla osób z grupy wysokiego ryzyka.Działania projektowe polegały przede wszystkim na szkoleniach / prezentacjach / instrukcjach w zakresie korzystania z nowych technologii. 

Zajęcia były prowadzone w ramach trzech bloków tematycznych

1. Załatw sprawę przez internet, który obejmował m.in. omówienie bezpieczeństwa płatności internetowych, NFC, omówienie polityki haseł, możliwości i bezpieczeństwo zdalnego załatwiania spraw prywatnych i urzędowych, w tym profil zaufany w praktyce, zakładanie kont epuap, eurząd, internetowe konto pacjenta, PUE ZUS, eKRUS, omówienie dowodów osobistych z warstwą elektroniczną orazzautomatyzowane rozliczanie z urzędem skarbowym za pośrednictwem Twój e-pit.

2. Komunikacja zdalna czyli spotkania online.

Przećwiczenie w praktyce możliwości i ograniczeń poszczególnych komunikatorów internetowych, w tym: Messenger / Skype / WhatsApp / Zoom / Microsoft Teams / GoogleMeet / Youtube - transmisje na żywo (Live).

3. Korzystaj z mediów społecznościowych.

Zaprezentowanie przykładowych możliwości utrzymywania relacji czy rozwijania pasji za pomocą internetu. Omówienie sposobów na założenie bloga, konta na Facebooku. Skuteczne sposoby na szukanie porad, pisanie tekstów oraz prowadzenie funpage.

Cieszymy się, że pomimo trudnych warunków mogliśmy się widzieć (choćby na ekranie) i razem tworzyć naszą wspólną NOWĄ RZECZYWISTOŚĆ i NOWĄ INTEGRACJĘ.


 

WRZESIEŃ 2019 – GRUDZIEŃ 2019

CMENTARZ DO ADOPCJI. WOLONTARIUSZE DO DZIEŁA!

Projekt realizowany i dofinansowany ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017 – 2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”. Kwota dofinansowania 13 400,00 zł.

Głównym celem projektu było wolontaryjne uporządkowanie i posprzątanie jednego z mazurskich cmentarzy wojennych w Piłakach Małych. Przywrócenie go pamięci społeczności lokalnej, a dalej zbiorowej.

Kolejnym celem było promowanie idei wolontariatu wśród osób dorosłych aktywnych zawodowo i społecznie. Wolontariatu - jako jednej z najlepszych form kształtowania postaw obywatelskich oraz przekazywania dobrych praktyk kolejnemu pokoleniu. Zachęcenie do podejmowania działań podobnych do realizowanych w projekcie - adopcji cmentarzy.

Zakładane cele zostały zrealizowane poprzez:

- wyjazd 30 osobowej grupy wolontariuszy na Mazury (04-06.10.2019). W sumie uporządkowano miejsca przy 60 nagrobkach.

- organizację 101 rocznicy Święta Odzyskania Niepodległości (09.11.2019), 

- stronę internetową, realizację filmów o działaniach projektowych (w sumie 2 filmy).

Dodatkowo po trasie złożono wizytę i zapalono świecę na jednym w największych cmentarzy wojennych związanych z I wojną światową na północnym Mazowszu - w Jednorożcu.

Finalnym efektem działań jest konstrukcja podstrony internetowej - która będzie służyła upowszechnieniu rezultatów projektu. Mamy także nadzieję że będzie stanowić inspirację dla innych do wykonania podobnych działań związanych z adopcją cmentarzy na terenie Polski przez dorosłych i dojrzałych wolontariuszy. Strona, jako platforma informacyjna, będzie stanowić źródło danych o cmentarzach do adopcji i chętnych wolontariuszach do wzięcia ich pod swoją opiekę.

 

MAJ 2018 - CZERWIEC 2019 

WSPÓLNE DOŚWIADCZENIE – WSPÓLNY CELProjekt realizowany w ramach Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014 – 2020. Dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich 2018. Głównym zadaniem projektu było podniesienie świadomości historycznej grupy mieszkańców Gminy Baranów z zakresu I wojny światowej oraz propagowanie kreatywnych działań kształtujących świadomego historycznie obywatela.

Cel główny oraz cele szczegółowe osiągnięto poprzez realizacje:

- wykładów historycznych

- wyjazdów: na imprezy odtwórstwa historycznego, związanych z wizytami na cmentarzach z okresu pierwszej wojny światowej oraz w celu uprzątnięcia zaniedbanych i zapomnianych cmentarzy wojennych

- imprezy plenerowej związanej z obchodami Święta Niepodległości

- wystaw zdjęć i filmów

W projekcie wzięło udział 300 osób – mieszkańców Gminy Baranów i gmin sąsiednich. KWOTA DOFINANSOWANIA: 56 400 PLN 

 

 

LIPIEC - GRUDZIEŃ 2018 r.

Projekt dofinansowany ze środków Programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Stowarzyszenia Europa i My”. Projekt "Baranek Benio, czyli bajka o historii i tradycji gminy Baranów" polegał na napisaniu przez grupę młodzieży w    wieku szkolnym bajki dla dzieci rozpoczynających edukację szkolną ozdobionej ilustracjami, w której w przystępny sposób    opisano historię większych miejscowości położonych w gminie Baranów. Wyszczególnione zostały wszystkie charakterystyczne    miejsca w gminie np. szkoły, kościoły, urząd gminy, ochotnicze straże pożarne, filia szkoły muzycznej, biblioteki. 

Bajkowy bohater Benio odwiedzał kolejne strategiczne punkty i snuł swoją opowieść. Grupa projektowa najpierw na zajęciach   warsztatowych zapoznała się z historią gminy (książki, foldery, świadkowie historii – mieszkańcy gminy), a później została   podzielona na podgrupy zajmujące się przygotowaniem opowieści i lustracjami. Następnie opowieść została spisana w formie   komputerowej i opatrzona ilustracjami. 

Później dokonano korekty i redakcji tekstu. Została też zaprojektowana okładka. Całość została wydrukowana, a książki zaprezentowano na spotkaniu społeczności lokalnej, zaś wręczenie uczniom klas I z terenu gminy Baranów nastąpiło w okolicach świąt Bożego Narodzenia. Koordynatorem projektu była Agata Trzop – Szczypiorska.

CZERWIEC – PAŹDZIERNIK 2011 r.

Stowarzyszenie realizowało projekt „Sekretne dzieje książek – dajmy im nowe życie” skierowany głownie do dzieci i młodzieży zamieszkujących naszą gminę. Zajęcia realizowane były w bibliotece gminnej – filia w Golach.  Na realizację projektu stowarzyszenie otrzymało grant w wysokości 4 500 pln. Projekt dofinansowano ze środków Stowarzyszenia EUROPA I MY, w ramach programu „Działaj Lokalnie VI” Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce. Zajęcia w ramach projektu (głownie czerpanie i malowanie papieru) prezentowane były podczas dożynek gminnych i cieszyły się dużym zainteresowaniem. Koordynator projektu Marta Kamińska.    

 

STYCZEŃ – LUTY 2010 r.

W ramach programu Wspierania Aktywności Lokalnej RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ, ze środków Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, Stowarzyszenie otrzymało grant w wysokości 4000 pln na realizację projektu pt. „Uważaj na prostatę”. Projekt realizowany był przy współpracy z Niepublicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej OMEGA w Baranowie. W ramach projektu były przeprowadzone konsultacje lekarskie oraz badania w kierunku wykrywania raka prostaty (PSA). Zostało przebadanych ok. 80 osób. Koordynator projektu: Mariusz Bartuzi. 

 

MARZEC - WRZESIEŃ 2010 r.  

Stowarzyszenie otrzymało grant w wysokości 3 500 pln na projekt „ROZSMAKUJ SIĘ W RADYCJI”. Projekt dofinansowano ze środków Stowarzyszenia EUROPA I MY, w ramach programu „Działaj Lokalnie VI” Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce. Projekt skierowany był do mieszkańców Gminy Baranów i miał na celu budowę pieca chlebowego, który w przyszłości ma służyć mieszkańcom do wypieków, a miejsce w którym stoi piec ma szansę stać się miejscem służącym integracji wielopokoleniowej.

Stowarzyszenie otrzymało zaproszenie na galę podsumowującą projekty w ramach programu DZIAŁAJ LOKALNIE VI. Stowarzyszenie brało udział w 2 edycjach tego programu, a owocem były projekty obok „ROZSMAKUJ SIĘ W TRADYCJI”, projekt „TENISOWY ZAWRÓT GŁOWY”. Podczas Gali został rozstrzygnięty konkurs na fotoreportaż z projektu do którego prace zgłosiła nasza koleżanka Anna Szymańska. Otrzymaliśmy I nagrodę. Serdeczne gratulacje. 

 

CZERWIEC 2009 r.

Przygotowanie i prowadzenie dorocznego pikniku pod hasłem „W poszukiwaniu korzeni”. Piknik ten skierowany był do środowiska lokalnego (Gmina Baranów i gminy sąsiadujące). Jego głównym celem była promocja Gminy Baranów i jej mieszkańców oraz uświadomienie, jak ważną rolę spełnia historia, tradycja w kształtowaniu świadomości mieszkańców tych ziem.

Podczas pikniku również, zostały rozstrzygnięte wcześniej ogłoszone konkursy a zwycięzcom przyznane nagrody( fotograficzny, oraz konkurs kulinarny którego celem było wyłonienie „Najsłodszej Rady Sołeckiej gminy Baranów w roku 2009”)

Piknik dofinansował Urząd Gminy Baranów w wysokości 5000 pln. Natomiast od sponsorów prywatnych Stowarzyszenie pozyskało  kwotę 2700 pln.

 

MARZEC - LIPIEC 2009 r.

Stowarzyszenie PRACA I ROZWÓJ otrzymało dotację w wysokości 50 000 plnw ramach działania 9.5 POKL. W ramach projektu pt.: „Warsztaty z zakresu pozyskiwania funduszy Unijnych” stowarzyszenie wraz z firmą szkolącą Nawigator Training na przełomie kwietnia  - czerwca organizowało szkolenia dla liderów lokalnych, radnyc, samorządowców z terenu powiatów Grodziskiego, Żyrardowskiego, Warszawskiego Zachodniego. W sumie przeszkolonych zostało 24 osoby, w tym z naszego stowarzyszenia 2.

W ramach projektu do celów promocyjnych stowarzyszenie zakupiło sprzęt w kwocie wysokości 3500 pln, a mianowicie urządzenie wielofunkcyjne, projektor multimedialny wraz z ekranem.

 

ROK 2009

Projekt PKP – „Pociąg Kultury Pozytywnej” dotacja w ramach działania od  Towarzystwo Inicjatyw Twórczych w wysokości 2700 pln.

 

MARZEC – CZERWIEC 2008 r.

Projekt NASZE MEDIA – NASZA SPRAWA, warsztaty dziennikarskie + kwartalnik OBIEKTYW W nakładzie 2 000 egzemplarzy. – 2240 pln (PAFW)

 

LIPIEC - LISTOPAD 2008 r.

Projekt „Tenisowy zawrót głowy”3900 pln, w zajęciach wzięło udział około 40 dzieci, podsumowaniem był I turniej Tenisa Ziemnego , wzięło w nim udział około 60 osób.

 

SIERPIEŃ – PAŹDZIERNIK 2007 r.

Stowarzyszeniu został przyznany grant w wysokości 15 000 pln na projekt pt. „Zdrowa Gmina” w ramach Programu Wspierania Inicjatyw Obywatelskich na Rzecz Wsi i Terenów Wiejskich ze Środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej Zadanie to realizowane było we współpracy z Poradnią Rehabilitacyjną w Baranowie. Dzięki otrzymanemu grantowi osiągnięto efekt rzeczowy w postaci poprawy jakości życia mieszkańców z przewlekłymi zespołami bólowymi w wieku pow. 50 roku życia. Z grantu skorzystało 72 osoby z terenu całej gminy. Osoby te nie poniosły żadnych dodatkowych kosztów.  

 

MAJ – WRZESIEŃ 2007 r.

We współpracy i przy wsparciu Publicznej Szkoły Podstawowej w Golach Stowarzyszenie realizowało projekt pt. „PASJA ŻYCIA. ŻYCIE Z PASJĄ” - projekt w ramach Działaj Lokalnie V, Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności. Projekt ten skierowany był głownie do dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych zamieszkujących Gminę Baranów. Celem projektu było zachęcenie mieszkańców do niekonwencjonalnych sposobów spędzania czasu wolnego oraz integracja społeczności lokalnej. W ramach projektu organizowane były zajęcia sportowe, zajęcia teatralne oraz zajęcia plastyczne. Również w ramach projektu ogłoszone zostały 2 konkursy: fotograficzny pt. „Moja Okolica w Obiektywie” oraz kulinarny którego celem było wyłonienie „Najsłodszej Rady Sołeckiej gminy Baranów”.

 

ROK 2006

Zakończyliśmy akcję letnią pod hasłem "Masz wolny czas - spędź go aktywnie!!!" kierowaną do dzieci i młodzieży mieszkającej w Gminie Baranów. Finałem akcji był Piknik Rodzinny w dniu 17.09.2006 na terenie Gminnego Klubu Sportowego "Orion", który przez cały okres wakacji gościł dzieci i młodzież biorącą udział w letnich zajęciach sportowych.

Autor: Stowarzyszenie Praca I Rozwój
© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl